رویاک ربات
انواع رباتها
درباره سايت
در سايت روياك انواع رباتهای متحرک شامل چرخ دار- قدم زن-زیرآبی و متحرک و مباحثی شامل نرم افزارهای ربات و کتابها ومقالات و همچنین رباتهای جابه جاگر یا بازوهای مکانیکی بررسی و آموزش داده می شود.mobile robots and manipulators و قطعات ساخت يك ربات... مقالات و نرم افزارهایی که ارائه می شود غالبا رایگان هستند ولی اندکی هم برای مشاهد نیاز به سفارش دارند.
www.royak.ir
www.royak.blogfa.com
هرگونه کپی از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.
مهدی قنواتی-کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک
royak.co@gmail.com
پيوندهاي سايت
تبليغات خريدي
پيوندهاي ديگر

پيام مديريت سايت : سايت روياک در جهت توسعه رباتيک در ايران، انواع رباتها را مورد بررسي قرار مي دهد. هر نوع مقاله يا مطلب درباره رباتيک را به صورت اختصاصي براي شما ارسال مي کنيم، خصوصا در مورد وبتز.
داستان جالب ساخت ربات ماهی سردسته

محققی در نیویورک در حال ساخت ربات ماهی است که در دسته ماهی ها نفوذ می کند و آنها را به سمت خاصی هدایت می کند cyberfish .می تواند ماهی ها را از مناطق خطرناک مانند توربین ها دور کند. بعضی مدلهای ریاضی توانستند پرندگان را به مناطق زمستانی جدیدی هدایت کنند و یا حتی گله پستانداران را جمع کنند، محقق این دانشگاه می گوید حتی می توان این تکنولوژی را برای بهره برداری از انرژی حرکت آبها جهت شارژ باطری نیز گسترش داد.

دانشمندان اکنون اطلاعات فراوانی در مورد رفتار گله ای و دسته جمعی ماهی ها و پرندگان دارند.، اما روشی که در آن برخی از آنها تبدیل به رهبر و سردسته می شود کمتر  شناخته شده است. حال باید تحقیق کرد که چگونه حرکات ماهی رهبر  روی دسته اش تاثیر می گذارد. آنها  از یک تانک پر از ماهی طعمه استفاده کردند که در دریا همواره به صورت گروهی حرکت می کنند. آنها می خواستند بفهمند که ماهی های گروهی چه می بینند و چه حسی دارند و چطور اهداف آسانی هستند برای ماهی های شکارچی.

آنها دریافتند که ماهی سردسته دم خود را سریعتر تکان می دهد و  با این کار توجه دیگر ماهی ها را جلب می کند و آنها را جمع می کند. تیم  مدل های ریاضی برای توضیح  این پدیده ،ساخت و نتایج آن در مجله انجمن سلطنتی رابط ها منتشر کرد. در همین حال ، پژوهشگران یک ربات ماهی ساختند از پلیمرهای یونی که ماهیچه اش را منقبض می کرد وقتی ولتاژی  به آن اعمال می شد. بنابراین ربات ماهی به اندازه کافی حرکاتش واقعی بود که ماهی ها دیگر به عنوان رهبر قبولش کنند .هر چند پلیمرهای یونی با باتری تحریک می شد اما Porfiri  محقق مذکور ترجیح داد از امواج الکترومغناطیسی منتقل شده از طریق آب استفاده کند.

آنها روی ربات پلیمری که ماهی ها را هدایت می کرد کار کردند تا با استفاده از میکرو سنسورهایی از انرژی جریانهای آبی و ارتعاشات کوچک آب بهره ببرد. تا کنون این ربات قادر است فقط در صفحه حرکت کند ، قدم بعدی این است ساخت ربات ماهی برای فرو رفتن در آب و آمدن به سطح . ماهی ها به طور ذاتی در حدود 3 یا 4  شی اطراف خود را می توانند بشمارند. ، این تعداد برای انسان در حدود 10 شی است. محققان امیدواریم که مدل ریاضی که آنها ایجاد کرده اید می تواند کمک کند به رباتی که  پرندگان را به زمینهای زمستانی جدیدی هدایت کند هنگامی که جنگلهای آنها به هر دلیلی خراب شده باشد. و یا حتی برای جمع کردن انسانها  در یک محیط امن در وضعیت های آشوبناک مانند آتش سوزی کمک کند. اکنون ربات ماهی می تواند ماهی ها را از توربین ها دور کند.


نويسنده: مهدی قنواتی | لينک ثابت |
عناوين آخرين مطالب ارسالي
»» Avatar